Om föreningen

Historik

Föreningen Hembygds- och Släktforskare Nolaskogs bildades under namnet Norra Ångermanlands Hembygdsforskare den 11 november 1978. Den 1 oktober 1989 ändrades namnet till det nuvarande Hembygds- och Släktforskare Nolaskogs (HSN). Föreningen är medlem i Sveriges Släktforskarförbund och har sedan den 1 augusti 1996 en egen lokal på Ångermanlandsgatan 28A i Örnsköldsvik.


Medlemskap


Medlemsavgift per år:
Enskild medlem 150 kr 
Familj 165 kr 
Ungdomar upp till 20 år 40 kr 
Föreningar 100 kr 

Medlemsavgiften insättes på plusgiro 437 05 05-2. Glöm inte att ange namn & adress på inbetalningskortet!

Medlemmar som har e-postadress och telefonnummer ombeds att meddela detta till kassören. Vi har då möjlighet att skicka e-post eller att komma i kontakt per telefon.

Medlem som vill få sin hemsida införd under 'Medlemmars hemsidor' på länksidan kan maila webmaster. Detta under förutsättning att hemsidorna på något sätt berör släkt-/hembygdsforskning.


Adress

Hembygds- och Släktforskare Nolaskogs

Postadress: Ångermanlandsg.28 A, 891 38 Örnsköldsvik

Besöksadress: Ångermanlandsg.28 A, Örnsköldsvik


Kontaktpersoner

STYRELSEN:

Ordförande
Hans Nygren
Tel. 070-526 55 72
Dekarsön 145
891 78 Bonässund
E-post: hans.g.nygren@telia.com

Ledamot/Kassör/DIS-fadder
Peter Johansson
Tel. 070-564 88 59
Hamngatan 13C
891 33 Örnsköldsvik
E-post: kassor@hsn.nu

Ledamot
Mats Hedell
Tel. 073-042 15 89
Timotejvägen 4
892 34 Domsjö
E-post: mats@hsn.nu

Suppleant
Ove Hagelberg
Rel. 070-3664690
Nygatan 39
895 30 Bredbyn
E-post: o.hagelberg@telia.com

Suppleant
Sven-Olof Westman
Tel. 070-296 44 22
Södra Doktorsgatan 58
892 30 Domsjö
E-post: soew@mail.se

ADMINISTRATION:

Administratör/Order/Leverans
Reine Björkman
Tel. 073-049 24 44
Ångermanlandsgatan 10 G
891 35 Örnsköldsvik
E-post: ordforande@hsn.nu



Vice ordf./DIS-fadder/Datakom
Lennart Näslund
Tel. 076-848 01 14
Nordanås 134
891 92 Örnsköldsvik
E-post: lennart@hsn.nu

Ledamot/Sekreterare
Eva Hörnell
Tel. 0660-700 08
Haffsta 100
894 93 Överhörnäs
E-post: sekreterare@hsn.nu

Ledamot
Kari Kakkinen
Tel. 070-544 65 26
Valhallavägen 38 R
891 37 Örnsköldsvik
E-post: kakkinen@hsn.nu

Ledamot
Solbritt Furberg
Tel. 070-395 93 03
Haspelgatan 6
891 60 Örnsköldsvik
E-post: solbritt.furberg@mail.se

Suppleant
Erik Ölund
Tel. 070-322 20 48
Tulpanvägen 5
891 41 Örnsköldsvik
E-post: erik3oe@outlook.com



Webmaster
Jonas Forslund
E-post: webmaster@hsn.nu